تبلیغات
من منتظرم... - 47 . مادر و فرزند

من منتظرم...

47 . مادر و فرزند


مدتی است توجهم به شباهت بین رفتارها و فکر های مامانم با بچه هایش جلب شده است و روزی نیست که در موردش فکر نکنم . حتی به این رابطه در بقیه مادرها و بچه هاشون هم فکر میکنم .

 دیده ام که بیشترین تاثیر ، روی اخلاق و رفتار  بچه ها از طرف مادرشون هست . و این تاثیرات دو قسمت است . یک قسمت ، مربوط به آن دسته از رفتارهای مادر میشه که بچه ها دوست ندارند و سعی می کنند که این طوری نباشند و قسمت دوم رفتارهای ناخودآگاه مادر است که دقیقا توی بچه ها کپی میشه ! مثلا مادر با اعتماد به نفس ، اغلب بچه ی با اعتمادبه نفسی خواهد داشت . 
بخواهم مثال عینی بزنم ، مامان من به بقیه آدم ها اطلاعات (شخصی و غیرشخصی) زیاد می دهد که من این رفتارشون را دوست نداشتم و فکر می کنم همین باعث شده که من مشهور بشوم به تلگرافی حرف زدن یا اینکه می گویند باید با چنگک از زبان من حرف بکشند (اگرچه دیگر این حساسیت را به مامان ندارم ) . 
مثال دیگر اینکه مامان من روی جزییات چیزهایی که باید انجام بدهد یا حتی دوست دارد انجام بدهد ، حساس و دقیق است و انعطافش کم است(مثلا در تمیزکاری ) و چون این به صورت ناخودآگاه در رفتارشون وجود دارد ، بچه هایش هم همین طوری شدند یعنی حتی برادرهایم روی کاری که مربوط به خودشون است و باید انجام بدهند این دقت و حساسیت را دارند . این خصلت برای من باعث شده بعضی موقع ها زندگی واقعا سخت شود (خودم قبلا در خرید حساسیت خیلی زیاد داشتم و وقتی توجه کردم دیدم از مامانم به ارث بردم !! دارم سعی میکنم این حساسیت را کنار بگذارم  مثلا یک ماه قبل برای اینکه این حساسیت را از بین ببرم ، در اولین مغازه کفش فروشی که رفتم ، یک کفش خریدم ! و مثل گذشته دیگر همه مغازه ها را نگشتم که آخرش هم چیزی نخرم !!! و بسیار از کفشی هم که خریدم راضی ام برعکس گذشته که بعد از خرید معمولا پشیمان بودم).

  جالب اینکه مجموعه این رفتارها و طرزفکرهای منتقل شده به فرزند باعث انتخاب مسیرها و نوع و سطح زندگی فرزند در بزرگسالی اش میشه ، باعث رسیدن به موفقیت و آرامش یا دور شدن ازش ، در فرزند میشه . 
وقتی این فکرها را در ذهنم بالا و پایین میکنم ، یاد امام علی می افتم که موقع ازدواجشون بعد از حضرت فاطمه ، فرمودند دنبال خانمی برای من باشید که شجاع باشد تا فرزندی شجاع و دلیر تربیت کند.

حالا درگیری فکری من این شده که من باید چه رفتارهایی را در خودم به وجود بیاورم یا حذف کنم تا بچه احتمالی ام ، طرز فکر و رفتارش طوری بشه که باعث رشد و موفقیتش بشه نه باعث عقب افتادنش ! حتی اینکه کدام یک از رفتارهایی را که دارم را باید تقویت کنم !!  *  بعضی ها چه طرز فکرهایی دارند !! همکلاسی ام به من میگوید تو که فلان جا درس میخوندی چرا یکی برای خودت تور نکردی !!!!!!! 
مگه من صیادم !!! 
من آهو هستم نه صیاد 
 
[ پنجشنبه 21 شهریور 1392 ] [ 09:27 ق.ظ ] [ فاطمه ..... ] [ نظرات() ]