تبلیغات
من منتظرم... - 38. خادمین شهر بهشت

من منتظرم...

38. خادمین شهر بهشت

سازمان فرهنگی - تفریحی شهرداری مشهد ، چند سال است طرحی رو در مشهد اجرا میکنه به نام خادمین شهر بهشت .
تابستان امسال فاز هفتم این طرح برگزار میشه .
روش کار این طوری است که افراد متقاضی به عنوان مربی ثبت نام میکنند (حداقل باید دیپلم باشند) . بعد از مصاحبه ، جلسه توجیهی و دریافت کتاب راهنما هر مربی باید حداقل 10 تا دانش آموز دبیرستانی یا راهنمایی را پیدا کنه و براشون کلاس تشکیل بده . محل تشکیل کلاس میتونه مسجد یا مدرسه باشه و موضوع کلاس هم در مورد افزایش شناخت و معرفت نسبت به امام رضا (ع) ، فرهنگ زیارت ، جایگاه ولایت فقیه و ... است که هدف اصلی شون کار فرهنگی یا خدمت است .
توی این طرح ، برای مربی ها ، کلاس های آموزشی رایگان در فرهنگ سراهای مشهد یا مساجد برگزار میکنند که شرکت در آنها براشون امتیاز محسوب میشه .
هر کس هم تعداد فازهایی که شرکت کرده و امتیازاتش بیشتر باشه به عنوان سر رابط مربی ها میتونه کار کنه که کارش رابطی و هماهنگی بین سازمان و مربی ها است .
 آخر دوره هم به مربی ها پاداش میدهند که یا مثل چند سال قبل ، سفر است یا هم نقدی به حساب هاشون واریز میکنند .

من توی این دوره ها ثبت نام نکردم . از اینکه بخواهم کلاس تشکیل بدهم و برای کسی صحبت کنم خوشم نیامد . اما دوستم ثبت نام کرد که باید 4 تا کلاس آموزشی را شرکت میکرد . او وبلاگ نویسی ، عکاسی ، مستند سازی و حجم سازی را انتخاب کرده بود و من همراه او کلاس های عکاسی شو شرکت کردم . عکاسی 3 جلسه بود و فقط در حد آشنایی بود . جلسه اول و دوم ، استاد مربوطه ، کمی در مورد تاریخچه عکاسی ، انواع عکس ، نحوه به دست گرفتن دوربین ، ترکیب بندی ، خطوط در عکاسی و در حد آشنایی کلی و خیلی سریع صحبت کرد . چند کتاب هم معرفی کرد یکی کتاب " ترکیب بندی در عکاسی " هارال دانته و دیگری هم کتاب"  102 نکته در عکاسی"

جلسه سوم بهترینش بود . استاد عوض شد و آقای خاتمی آمدند . ایشون هم یک مقدار در مورد دوربین ، سایه ها ، نورپردازی ، نکات ریز عکاسی و دوربین ... صحبت کردند .
استاد تعریف می کرد در نوجوانی عکاسی میکرده و بعد کنار گذاشته تا حدود 10 سال قبل که حس کرده باید به عکاسی برگرده . به قول خودش 2 سال فکر کرده که چرا میخواهد عکاسی را ادامه بده و آیا واقعا لازمه این کار رو بکنه ؟ 2 سال مطالعه کرده چرا باید عکاس باشه ؟!!! بعد که تصمیم نهایی شو میگیره خودش خودشو بازنشسته میکنه و تمام زندگی شو وقف عکاسی میکنه !! زندگی نامه و کارهایش را از توی سایتش ببینید .
قسمت مهم صحبت هایش این بود که سعی کنید به روز ترین امکانات را یاد بگیرید و استفاده کنید تا بتونید به بهترین نحو ، طرز فکرتون را در جامعه گسترش بدهید تا بتونید از زندگی تون لذت ببرید وگرنه مجبورید در جامعه ای زندگی کنید که بر اساس طرز فکر بقیه ساخته شده !! در این بین خانم گوهر دشتی را معرفی کرد . یک عکاس مشهدی که در تهران زندگی میکنه و فعلا نمایشگاهی از آخرین اثرهاش در خارج از کشور برگزار کرده ... سایت خانم گوهر دشتی و آخرین عکساش که نمایشگاهش در حال برگزاری است . خیلی جالب است (توی این سری عکس هایش اون دم  و آدمی که صورتش پوشیده است مشترک است)
نکته ای که خیلی روش تاکید کرد این بود که هر کاری را با فکر به دنبالش برویم . با برنامه زندگی کنید! و اگر کاری رو شروع کردید براش وقت بگذارید .
گفتند عکاسی کار ثانیه هاست . یعنی در ثانیه باید سوژه را انتخاب کنی و نورپردازی شو در نظر بگیری و لنز را تنظیم کنی و عکس بگیری . گفتند این مهارت به دست نمی آید جز اینکه خیلی تمرین کرده باشین تا براتون این انتخاب ها عادت شده باشه !!!
کلاسش با اینکه بی نظمی زیاد داشت ولی محتوایش عالی بود.
ماه مهمانی خدا مبارک .
ماهی که میدونی صاحب ضیافت حرف هاتو یک جور دیگه میشنوه .
خدایا ازت ممنونم که یک بار دیگه اجازه دادی این ماه رو درک کنم . به همه ما بنده ها کمک کن که بیشترین استفاده رو ببریم
من ماه رمضان را خیلی خیلی دوست دارم  . حیفم میاد از اون هایی که خودشون را با روزه نگرفتن ، از این ماه ، محروم  میکنند . فهمیدم تا روزه نباشی شیرینی این ماه را نمی تونی درک کنی حالا هر چقدر هم بقیه برایت تعریف کنند

  + من معمولا سحرهای ماه مبارک را بیدارم ولی امسال زمانبندی روزم را عوض می کنم .
  + یادش بخیر شب های ماه رمضان پارسال که المپیکی بود . یادمه شب قدر پارسال از توی مراسم به داداشم اس دادم که نتیجه چی شد


[ چهارشنبه 19 تیر 1392 ] [ 01:00 ب.ظ ] [ فاطمه ..... ] [ نظرات() ]