تبلیغات
من منتظرم... - 14. زبانی متفاوت

من منتظرم...

14. زبانی متفاوت

هفته گذشته یک روز یک پیامکی اومد که نوشته بود "همایش رایگان یادگیری 1000لغت انگلیسی (504) استاد مر/تضی/ جا/وید ، سلطان حافظه " و 2 تا شماره تلفن هم بود که باید برای رزرو تماس میگرفتی. من اولش تعجب کردم که اولا این سلطان حافظه کی هست که من تاحالا اسمشو نشنیدم و نمیشناسم؟ بعد هم چه کسی و با چه نیتی حاضر شده این یادگیری رایگان را برگزار کنه ؟!  و با اینکه برایم  مشخص بود که یک جور تبلیغات است ولی دوست داشتم بفهمم هزینه را با چه عنوانی میخوان بگیرن ؟!
 به همین خاطر من خودم را در ذات یک گلابی قرار دادم و گفتم بذار زنگ بزنم ببینم چطوریه ؟ خلاصه ماجرا اینکه جلسه اول همایش ، معرفی بوده که این آقای جاوید خودش و طرز کارش را معرفی میکند و برای جلسه های بعدی باید هزینه پرداخت میکردید (قسمت هزینه را ظاهرا توی جلسه اول همایش اعلام میکردند) .
من چون نشد که جلسه اول را شرکت کنم ، احساس عقب افتادگی کردم و این حسرت را داشتم که دیدی لیاقت دیدن آقای سلطان را نداشتی واقعا که... وا اسفا... . بعد با خودم فکر کردم که این آقای سلطان باید توی جنگل اینترنت هم شیر باشه !!! و به این ترتیب سایتشو پیدا کردم و جلسه اول همایش را دیدن فرمودم و از آن مهمتر رخ سلطان جاوید را. 
 چون برادرم هم این نوع کلاس 504 را با آقای جو/اد/ جها/نشاهی/ با یک سوم هزینه سلطان  (البته از طرف محل کارش!!) شرکت کرده بود ، من تقریبا باروشهای یادگیری لغت ایشون آشنا بودم . 
 مسئله ای که هست اینه که روش کار اینها یادگیری معنی لغت به فارسی است که معلم کلاس زبانمون تاکید دارد که یادگیری معنی لغت به فارسی کار اشتباهی است و باعث میشه سرعت مکالمه تون پایین بیاد و تاکید داره معنی کلمات را به انگلیسی یاد بگیریم...


حالا چون من همیشه هم خدا را میخوام و هم خرما را ، به همین خاطر من یک روش جدید معرفی میکنم به نام  جهان جاوید (مخلوطی از روش آقایون):
لُپ کلام این روش این است که "بین لغت و معنی ، رابطه تصویری-آوایی قوی ایجاد کنیم." یعنی با استفاده از ریتم کلمه و اینکه تلفظ لغت ، ذهن ما را به یاد چه چیزی می اندازد ، بین لغت و معنی آن یک تصویر ذهنی بسازیم . پس یک اصل مهم در این روش این است که تلفظ صحیح لغت را بدانیم و بر آن تسلط داشته باشیم. 
این تکنیک با استفاده از این قانون است که در حافظه انسان ، تصویر بیش تر از صدا ماندگاری دارد !!! اصل دوم میگوید رمز و ارتباط بین واژه و معنا ، باید تصویر عینی در ذهن ایجاد کند . یک روش این کار این است که خود را در آن ارتباط و رمز ، به عنوان کسی که دارد در آن داستان و رمز نقش ایفا میکند ببینیم و مجسم کنیم .  
هدف از تصویر سازی این است که برای لغت ها نشانه بگذاریم که با یادآوری نشانه ، سریع معنی لغت را به یاد بیاوریم و معنی اش در ذهن بیاید. 
برای تصویر سازی از 4 تکنیک استفاده میشه (4تکنیک برای به خاطرسپاری بلند مدت) که شامل موارد زیر است:
  • ریشه یابی : در کلمه دنبال لغتی باشیم که معنی اش را میدانیم و با استغاده از این دانسته قبلی ، برای کلمه جدید رمز و تصویر بسازیم مثلا affectionate  به معنی مهربان است و ما affect را به معنی تاثیر گداشتن ، در لغت میبینیم و این ارتباط را میسارم که او با مهربانیش بر روی من اثر گذاشت . 
  • هم آوایی : یعنی ببینیم تلفظ لغت ما را یاد چه کلمه ای که بلدیم ، می اندازد یا بین تلفظ و معنی چه حروف مشترکی موجود است که  معنی را تداعی کنند . به این ترتیب برای کلمه جدید رمز بسازیم .مثلا alone چون شبیه تلفظ one است معنای یکی و تنهایی را انتقال میده ...
  • قطعه سازی : ابتدا کلمه را به قطعه هایی تقسیم میکنیم که بتوان قطعه ای که برای ما آشنا است را پیدا کنیم و با استفاده از آن کلمه ، تصویر میسازیم مثلا abandon به معنی رهاکردن است . ما از band استفاده کرده و میگویم من را از بند رها کردند.
  • شبیه سازی : در این روش لغت را میخوانیم و یاد هر چیزی که افتادیم آن را به معنی ارتباط میدهیم . مثلا تلفظ لغت ما را یاد چه صدایی یا فیلمی یا خاطره ای میاندازد . اگر یاد چیزی نیفتادید آن را تند بخوانید تا به یک صدای آشنا برسید و براین اساس رمز (ارتباط ، نشانه) درست کنید و تصویر بسازید .  مثلا jealous به معنی حسود و غیرتی است . اگر لغت را تند بخوانیم میشود جلز بعد یاد جلز و ولز می افتیم پس آدم حسود از روی حسادت همیشه جلزوولز میکنه...
مراحل یادگیری در این روش به این ترتیب است :
مرحله اول : یادگیری لغت
 تلفظ را با دقت تکرار میکنیم . سپس بر روی اسپل کلمه تمرکز میکنیم و سپس تصویر را میسازیم (یعنی بین معنی و ارتباط و رمز مورد نظر ، تصویری میسازیم و این تصویر را چند ثانیه در ذهن خودمان نگه میداریم و به این تصویر تمرکز میکنیم). در انتها کاربرد آن کلمه را تمرین میکنیم.
مرحله دوم : مرور 
80 % اطلاعات جدید ما بعد از 24 ساعت فراموش میشوند . پس همیشه نیاز به مرور داریم .  
در هنگام مرور باید سه کار را همزمان انجام داد ابتدا واژه را تلفظ کرد سپس رمز و ارتباط را تکرار کرد سپس تصویر آن رمز و ارتباط را در ذهن مجسم کرد . یعنی در کمتر از 5 ثانیه همزمان لغت و تصویر آن را در ذهن مرور کرد . 
ابتدا لغات را با رمز ها مرور میکنیم و نحوه مرور هم به این صورت است که رمز را به صورتی پرسشی بیان میکنیم مثلا برای abandon میپرسیم ما را از بند چکار کردن ؟  علت این کار هم این است که حافظه انسان معمولا به جمله پرسشی توجه و دقت بیشتری نشان میدهد . 
در مرور باید دقت کرد که نباید یک واژه را با تصویر ارتباطی و رمزی آن رها کرد و به سراغ کلمه بعدی رفت بلکه باید واژه را با معنای آن رها کرد مثلا کلمه nourish به معنای خوب تغذیه کردن است و تصویر رمزی آن است که افرادی که خوب تغذیه میکنند از نو ریش در می آورند  ، حال در هنگام جدا شدن از لغت فقط میگوییم nourish  یعنی خوب تغذیه کردن و نمیگوییم کسانی که از نو ریش در میآورند.


[ دوشنبه 7 اسفند 1391 ] [ 02:57 ق.ظ ] [ فاطمه ..... ] [ نظرات() ]