تبلیغات
من منتظرم... - 79. قضا و قدر

من منتظرم...

79. قضا و قدر

این روزها بعد از اتفاق پست 77  ،  مدام ذهنم درگیر بود که اگر شرطِ بندگی ، تسلیم بودن است به اینکه هر چه خدا بخواهد (که من مثلا میخواستم انجام بدم و نتونستم) پس اختیار انسان جی میشه؟ به نظرم می اومد اگر همه چیز دست خداست پس چرا باید برای چیزی تلاش کنم ؟ منتظر بمونم خدا خودش برام درست میکنه دیگه !!!  و قبل از هر چیز از خودم خجالت کشیدم که سوالم در حد یک نوجوان است و با این سنم توی این مساله گیر کردم! 

دیگه خدا پدرِ مامان اینترنت را بیامرزه
 گشتم و اوره کا اوره کا شدم

مبسوطش میشه این و این !  ولی خلاصه اش میشه : 
خداوند قادر ، اراده کرده هرفعلی در تمام عالم ، از جمله افعال ارادی ما ، بر اساس قضا و قدر اتفاق بیفته !!  
یعنی یک فعل اگر همه عواملش برقرار باشند(قدر) آن فعل اتفاق میفته (قضا) . 
حالا در افعال اختیاری انسان ، اگر برای انجام کاری 5عامل لازم است یکیش ، حتما حتما  ،  اراده و اختیار انسان است !  و تا زمانیکه انسانی اراده نکنه ، اون فعل انجام نمیشه .  وجود 4 عامل دیگه ، همشون به خواست و اراده خداست . علاوه بر این ، این خواست خداست که این 5 عامل (در مثال ما)باعث اتفاق افتادن اون فعل بشن ، نه کمتر نه بیشتر !! 
به عبارت دیگه ماها هر روز داریم تصمیم میگیریم که از کدوم قانونی که خدا وضع کرده استفاده کنیم تا از نتیجه اش بهره مند بشیم !!  و این یعنی اراده ما در راستای اراده خداست !
حالا تسلیم خواست خدا بودن یعنی اینکه اون کاری را انتخاب کنیم و اراده کنیم که انجامش بدیم که مورد رضایت خداست و خدا می پسنده ! وگرنه در انتخاب گزینه مخالفش مختاریم و طبق قانون نتیجه شو هم میبینیم هم در این دنیا هم در اون دنیا!


+ دیگه کم کم باید به فکر یک عنوان جدید برای سال جدید باشم !
+ دیروز که روز شهادت حضرت زهرا بود برای عرض تسلیت رفتم حرم و به یاد دوستان هم بودم . خدا کنه قبول بشه ... 


[ یکشنبه 25 اسفند 1392 ] [ 02:11 ب.ظ ] [ فاطمه ..... ] [ نظرات() ]