تبلیغات
من منتظرم... - شبکه

من منتظرم...


مهمتریم موضوع برای شروع شبکه درک مفاهیم اولیه اون هست ، در تمامی دوره های شبکه مفاهیم و اساس یکیه و دوره ای که شما بوسیله اون می تونین این مفاهیم رو درک کنید به اسم نتورک پلاس یا Network+ شناخته میشه ، این دوره از دوره های شرکتی هست به نام کامپتیا CompTIA که کلا روی بحث کلیات و مفاهیم اولیه شبکه بحث میکنه و اصطلاحا Vendor Natural هست ،  این مفاهیم وابستگی به هیچ سیستم عامل خاصی نداره و در همه جا مفهومش یکیه. 
  •  کتاب  شبکه دکتر تنن باوم با ترجمه احسان ملکیان  عالی است، اگر این کتاب رو مطالعه کردید دیگه نیازی نیست دوره نتورک پلاس رو بگذرونید چون واقعا توضیحات پروفسور در این زمینه کامله 

 network+ 
در این دوره شما با مفاهیم شبکه ، IP ، هفت لایه OSI ، ادرس دهی هایی که در هر لایه صورت میگیره ، انواع کابل شبکه اعم از straight و Cross , تجهیزات شبکه ( سوییچ لایه 2 و 3 ) ، روتر و پروتکل های اون ، جهت اگاهی و آموزش بهینه تر و عملی تر هم یه کمی هم بحث مجازی سازی vmware و کمی هم راجع مایکروسافت و سرویس هاش و مقداری هم از سیسکو باید بدونید که در این دوره ها راجع بهش بحث میشه. 
 آموزش مبانی شبکه قسمت اول - سخت افزار
آموزش مبانی شبکه قسمت دوم- مسیریاب ها یا روترهاخوب نوبت انتخاب رسید : نتورک پلاس رو خوندید و مطالعه کردید حالا میخایم انتخاب کنیم که چه زمینه ای رو ادامه بدیم ،مایکروسافت ؟ سیسکو ؟ لینوکس ؟ ...
1- دوره ی MCITP یا مهندسی شبکه های مایکروسافتی 
2- دوره های سیسکو ( CCNA , CCNP , CCIE ) 
3- دوره های لینوکس (LPIC1 , LPIC 2 ) 
4- مجازی سازی سرور ها ( Vmware VCP ) 

 
 مایکروسافت
برای شروع بهترین گزینه مایکروسافت است.
مایکروسافت لازمه ی شبکه هست اما واسه متخصص بودن کافی نیست! شما باید تو یک زمینه حرفه ای باشی و از بقیه موضوعات هم سر در بیاری. مثلا متخصص مایکروسافت باشی اما با سوئیچ و روتر و .... هم بتونی کار کنی. یعنی باید پس از گذروندن دوره های مایکروسافت بری سراغ سیسکو و بعد با چند تا دوره ی کوتاه مدت که به صورت کمپ های چند روزه تشکیل میشه دوره های میکروتیک رو هم یاد بگیری اما مایکروسافت و سیسکو دوره های طولانی دارند!
مایکروسافت نسخه مختلف ویندوز (سرور و کلاینت) ارائه میده 
توی دوره مایکروسافت هم شما نحوی راه اندازی سرویس های مختلف مثل اکتیو دایرکتوری ، DNS ، FTP و ... رو یاد می گیرید 
به طور کلی توی مایروسافت شما با End Device ها سرو کار داری  
دوره های مایکروسافت به این صورت هست که از سطح پایه ای و به اصطلاح Clientی شروع و تمام اصول سطح بالا یعنی Serverی رو یاد میگیرید! و به طور خلاصه اینکه شما کار کردن با سیستم عامل های مایکروسافت رو یاد میگیرین ! این حتی به این معنی نیست که میتونین پشت سرور بشینین ! سرور ادبیات خاص خودش رو داره و کار کردن با هر سروری نیازمند دانستن اون ادبیات هست! 

 
دوره های اضافی مایکروسافت هست که اگه کسی بخواد واقعا تو این زمینه حرفه ای کار انجام بده باید اون نرم افزار های تخصصی مایکروسافت رو هم بلد باشه ! این نرم افزار ها شامل Exchange Server - TMG - SharePoint - Lync Server - HyperV هستند که هر کدام برای خودشان دنیایی دارند و مستلزم گذاشتن وقت و دقت ! 


سیسکو

سیسکو یا Cisco در حقیقت یک شرکت بزرگه که تولید کننده تجهیزات شبکه از جمله سویچ و روتر هست و برای همین محصولاتش دوره آموزشی برگزار میکنه که با اسم دوره های سیسکو معروفه ، 
 یک بخش شبکه ، سیستم عامل هستش یه بخش دیگش زیر ساخت برای ارتباط بین کامپیوتر ها و سرور هاست که این زیر ساخت رو به وسیله سخت افزار هایی مثل سوییچ و روتر انجام میدن 
سیسکو دستگاه هایی ارائه میده که ارتباطات بین کامپیوترها رو برقرار می کنه مثل سوئیچ و روتر 
شما توی دوره های سیسکو نحوی تنظیم و استفاده از این دستگاه ها رو یاد می گیرید 
حالا تنظیمات این دستگاهها رو توی دوره های سیسکو خواهی آموخت که به سه بخش تقسیم شدن کارشناسی CCNA , کارشناسی ارشد CCNP , دکترا CCIE , که دوباره هر کدوم از این دوره ها شاخه شاخه میشن مثلا CCNP routing داریم CCNP SWITCHING داریم SECURITY , DESIGN ، .... اینا هرکدوم دوره دارن 

به نظر من برای شروع گزینه خوبی نیست چون برای یک تازه کار ، کار کردن در یک محیطی که هیچ گرافیکی نداره و فقط دستور رو میفهمه برای شروع اصلا مناسب نیست ، بهتره اول با مایکروسافت شبکه رو شروع کنید . 
لینوکس
لینوکس هم سیستم عامل فوق العاده قوی و قابل اتکا هست ولی برای کسی که تازه کاره یک کم سخته و ممکنه که طرفو از شبکه زده کنه به خاطر اینکه کلا تمامی کارها به شکل دستور باید براش تایپ بشه و باز هم گزینه خوبی برای شروع نیست.
توی ویندوز سرور مایکروسافت شما یه سری کار انجام میدی ، مثلا یه سری تیک رو میزاری باشه یه سری رو برمیداری ولی نمیدونی که پشت این کاری که داری انجام میدی چه اتفاقی میوفته ولی توی لینوکس تمام این مراحل رو درک و لمس میکنی ، کاملا متوجه میشی که الان چی کار داری میکنی چون یه سرور رو از پایه خودت داری مینویسی 
تو دوره ی اول لینوکس LPIC1 کار کردن با لینوکس رو یاد میگیری ، تو دوره بعدیش میشه که یه مقدار حرفه تر میشه و وارد بحث شبکه ای . 
دوره های ماکروسافت

وره های آموزشی مایکروسافت با ظهور Windows NT شروع شدن. اون زمان اسم مدرک MCSE بود. MCSE مخفف Microsoft Certified Systems Engineer بود. این روال تا Windows Server 2003 ادامه داشت. یعنی هم برای Windows 2000 Server و هم برای Windows Server 2003، اسم مدرک همچنان MCSE بود. این MCSE شامل 1 درس از کلاینت و چند درس از Server بود (البته عموما). 
MCSE Windows NT 4
MCSE Windows 2000 Server
MCSE Windows Server 2003

با ظهور Windows Server 2008، مایکروسافت ساختار این مدارک رو تغییر داد و اسم مدرک به MCITP تغییر پیدا کرد. MCITP مخفف Microsoft Certified IT Professional هستش. 
MCITP Windows Server 2008

با ارائه Windows Server 2012، مایکروسافت دوباره اسم MCSE رو انتخاب کرد. منتهی این بار مخفف Microsoft Certified Solutions Expert هستش. 
MCSE Windows Server 2012

تفاوت MCSE 2003 و MCITP در تعداد کتاب های دوره آموزشی بود. همینطور کسایی که با MCSE 2003 شروع میکردن، پایه قویتری داشتن نسبت به کسانی که از MCITP شروع کرده بودن. 
در مورد MCITP و MCSE 2012 هم همین موضوع صدق می کنه. کتاب ها و Course های آموزشی فرق می کنن. به خصوص که Server 2012 بیشتر روی محایبات ابری (Cloud Computing) مانوور میده. و البته هسته ویندوز چندان تغییری نمی کنه، بلکه به امکانات ویندوز اضافه میشه.
بنابراین دوستانی که MCITP میخونن، نسبتا پایه قوی تر و تجربه بیشتری دارن نسبت به دوستانی که با MCSE 2012 شروع می کنن. 
مدارک مایکروسافت تا قبل از MCSE 2012 عملا دائمی هستن و شما نیازی ندارید که این مدارک رو 2 یا 3 سال یکبار بروز کنید. 
ولی MCSE 2012 اینطور نیست و Expire میشه و شما نیاز دارین برای جلوگیری از Expire شدن، مجدد امتحان بدین. 
در مورد MCSA، این مدرک هم مثل MCSE هستش. با این تفاوت که MCSE به شما طراحی، پیاده سازی، مدیریت و رفع اشکال رو آموزش میده. ولی در MCSA شما پیاده سازی، مدیریت و رفع اشکال رو یاد میگیرین و خبری از یادگیری طراحی نیست. 
البته اون سطحی از پیاده سازی و رفع اشکال هم که یاد میگیرین، ضعیف تر از MCSE هستش. 
MCSA در نسخه Server 2003 و قدیمی تر، مخفف Microsoft Certified Systems Administrator بود. 
در Server 2012 مخفف Microsoft Certified Solutions Associate هستش. 
MCSE به هر دو دوره 2003 و 2012 گفته میشه ، که به لحاظ مانوری که رو بعضی از مسایل میدن خیلی باهم فرق میکنن ، و این هم به دلیل پیشرفت تکنولوژی ست... منظور من در بحث MCSE 2003 بود اونهم فقط از لحاظ ترتیب آموزش مباحث. و یه نکته که تو MCSE 2003 بوده ، اینه که سیستم آموزشی اون دارای یه درس اختیاری از چند درس مشخص بود که به فرد این اجازه رو میداد در یه زمینه تخصص داشته باشه که اگر اشتباه نکنم ISA server و SQL server جزء این دروس اختیاری میشد ، در حالی که دوره MCITP این مباحث رو پوشش نمیداد. 

همین مسئله در رابطه با MCSE 2012 هم صادقه.. و اینکه اکثر سرورهای ایران در حال حاضر رو 2008 هستند و مدرس مربوطه رو سرور 2008 بیشتر تجربه داره.. 

اما MCITP یه عیب اساسی داره همین اول کار میاد رو اکتیودایرکتوری بحث میکنه، در صورتی که در MCSE این بحث در آخر مطرح میشد. 


دوره های مایکروسافت بستگی به علاقه مندی که داری تعیین میشه ، اگر بخای با سیستم عامل 2003 سرور کار کنی باید دوره MCSE که به نظر من هنوز هم بهترین دوره هست رو بگذرونی و یا سیستم عامل 2008 رو انتخاب میکنی که اسم دوره میشه MCITP و خوبیش اینه که خیلی بروزه ،
 دوره (Microsoft Certified Solutions Associate (MCSA شامل موارد زیر هست 
Windows Server 2012 
Windows Server 2008 
Windows 8 
Windows 7 
SQL Server 2012 
SQL Server 2012 
همونطور که میبینید کاملاً به روز هست و دوره (Microsoft Certified Solutions Expert (MCSE جدید هم شامل موارد زیر هست 
Server Infrastructure 
Desktop Infrastructure 
Private Cloud 
Data Platform 
Business Intelligence 
Messaging 
Communication 
Share point 
بالاترین درجه ی تشخیص حرفه ای از تجربه ی خود در تکنولوژی های مایکروسافت با دوره (Microsoft Certified Solutions Master (MCSM این دوره هم شامل موارد زیر هست: 
Data Platform 
Share Point 
Communication 
Messaging 
Directory Services 

بعد از کسب مدرک MCSA 2012 ، در ادامه می بایست برای کسب مدرک MCSE 2012 اقدام نمایید، پیشنیاز اصلی گذراندن آزمون بین المللی دوره های 410-70 , 411-70, 412-70 می باشد و یا اینکه آزمون بین المللی دوره 417-70 را گذرانده باشد. 
مدرک MCSE 2012 دارای دو گرایش اصلی است: 
(MCSE (Server Infrastructure 
(MCSE (Desktop Infrastructure 
برای اطلاع بیشتر از مطالب و سر فصلهای امتحانی و همچنین منابع هر آزمون از لینک زیر استفاده کنید 
link Microsoft 


پیشنهاد  این هستش که شما دوره MCSE رو ثبت نام کنین، ولی خودتون به صورت Self Study تمام دروس MCITP رو بخونبن، Video Training ها رو نگاه کنین و تمرین کنین. اینجوری پایه شما خیلی قوی تر میشه تا اینکه صرفا به MCSE بسنده کنین. 
 

عناوین مشاغل مربوط به گرایش شبکه: 

پشتیبان شبکه (Help Desk)
کارشناس مدیریت شبکه (Network Administrator)
کارشناس حرفه ای شبکه (Professional Network Administrator)
کارشناش مجازی سازی (Virtualization Expert)
کارشناس امنیت (Security Expert)

آشنایی با موقعیت شغلی پشتبان شبکه
در این زمینه شغلی به تفضیل به شرح وظایف افراد در نقش پشتیبان شبکه در یک سازمان خواهیم پرداخت، پشتیبان شبکه یا Help Desk به فردی اطلاق می شود که وظیفه پشتیبانی سخت افزاری و نرم افزاری از سیستم های کامپیوتری در سطح شبکه سازمان را به عهده دارد. پشتبانی نرم افزاری یک سیستم مشتمل بر تسلط و توانایی کامل در نصب سیستم عامل های ویندوزی و اشراف به سایر تنظیمات حیاتی و ضروری محیط های ویندوز از جمله فایروال ها و آنتی ویروس ها و کار با نرم افزارهای Backup گیری و نرم افزارهای Office، و سایر نرم افزارهای تحت شبکه می باشد، این زمینه شغلی در رده مشاغل کم دردسر در میان سایر مشاغل حرفه ایی آی تی است، به این خاطر که مسئولیت های سنگین یک مدیر شبکه و یا اعضای تیم امنیتی که وظیفه حفاظت و حراست از اطلاعات یک سازمان را بعهده دارند شامل نمی شود. نخستین گام برای ورود به این زمینه شغلی کسب تخصص های زیر به ترتیب ذکر شده می باشد: 
CompTIA : +A = +Network
 
MCSE Basic
Windows XP, Windows Server 2003
 
MCITP Basic
Windows 7 ،Windows server 2008R2
 
Common Program
Office Tools, Backup Tools, etc
 
Virtualization Technology
VMware Workstation
در گام نخست می بایست دوره CompTIA A+ را که اساس آن آشنایی با سخت افزار کامپیوتر می باشد مطالعه کنید، و اطلاعات خود را در خصوص مباحث سخت افزاری از قبیل آشنایی با قطعات و چگونگی اسمبل کردن سیستم تکمیل نمایید، بعد از گذراندن دوره A+ و در ادامه این دوره می توانید دوره Network+ را آغاز نمایید که به مباحث مقدماتی و ضرورری شبکه می پردازد و شما را آماده ورود به دوره های آتی تخصصی تر خواهد نمود، در گام بعدی می بایست مباحث مدیریتی سیستم عامل های کلاینتی و سروری مایکروسافت را که مرتبط با مدرک MCSE و MCITP است فرا گیرید، که شامل مباحث مقدماتی و پایه ای مدیریت و نگه داری سیستم عامل های Windows XP و Windows Server 2003 از دوره MCSE و سیستم عامل های Windows Server 2008, Windows 7 از دوره MCITP می باشد. 

در نهایت پیشنهاد می شود برای کسب مهارت بیشتر در این زمینه شغلی با مفاهیم مقدماتی مربوط به تکنولوژی مجازی سازی و آشنایی با کارکرد نرم افزارهایی از قبیل VMware Workstation و غیره در سطح یک پشتیبان شبکه آشنایی داشته باشید، بعد از گذراندن پیش نیازهای مورد نیاز زمینه شغلی Help Desk، در ادامه سه انتخاب برای کسب تخصص های دیگر و ورود به مشاغل حرفه ایی تر دنیای شبکه خواهید داشت: 

Image


آشنایی با موقعیت شغلی کارشناس مدیریت شبکه
کارشناس مدیریت شبکه مسئولیت مدیریت کامپیوترهای کلاینت ها و سرورهای یک سازمان را برعهده دارد از جمله وظایف مدیران شبکه، تعیین نوع ساختار شبکه به صورت Workgroup یا Domian و تنظیمات مرتبط با آن، پیاده سازی و پیکربندی سرویس های زیرساختی شبکه از جمله (DHCP، DNS, Active Directory, VPN, NAT, WSUS)، ایجاد کاربران و گروه ها، ویرایش اطلاعات کاربران، اعمال سیاست های مدیریتی و امنیتی(Group Policy) شامل تعیین سطوح دسترسی کاربران به منابع شبکه (Permission)، مدیریت به روزرسانی ها، Backup گیری دوره ای از اطلاعات شبکه و بسیاری از وظایف دیگر می باشد، در شبکه های Domain ای بزرگتر متعلق به سازمان هایی که بستر شبکه آن ها گستردگی بیشتری دارد، مرتبه و سطح شغلی مدیران شبکه به سمت های، Server Adminstrator و Enterprise Administrator تقسیم بندی می شود که مسئولیت های مدیریتی و شرح وظایف هر یک از آن ها متفاوت می باشد. 

پشتیبان شبکه می تواند در تکمیل دوره های تخصصی خود زمینه شغلی کارشناس مدیریت شبکه را انتخاب نماید که لازمه این گزینش مطالعه و گذراندن گرایش Server Administrator از دوره MCITP می باشد، لازم به ذکر است که مایکروسافت مدارک مختص به دوره MCITP را در دو سطح و گرایش زیر ارائه می دهد: 

Enterprise Administrator on Windows Server 2008
Server Administrator on Windows Server 2008
در اینجا به معرفی و توضیح مختصری از مدرک MCITP و گرایش های مربوط به آن خواهیم پرداخت ولی معرفی آزمون های بین المللی و بررسی منابع مطالعاتی، سرفصل های دروس و نمونه سوالات این دوره را در پورتال آزمون های بین المللی مورد بحث و بررسی قرار خواهیم داد. 

معرفی مدرک MCITP
مدرک متخصص مهندسی شبکه های مایکروسافت یا MCITP نشانگر مهارت فرد در به کارگیری Microsoft Windows Server 2008می باشد، متخصصین دارای این مدرک در میان مدیران و همکاران متخصص خود به عنوان راهبران و پیشروان طراحی زیرساخت ویندوز سرور 2008 شناخته می گردند، اخذ این مدرک یعنی مهارت عالی در زمینه کار با ویندوز 2008 مایکروسافت، این مدرک در زمینه های شغلی زیر بیشترین کاربرد را دارا می باشد: 

مدیریت سیستمها و شبکه های وسیع
مدیریت سیستمهای IT
مدیریت امنیت شبکه های گسترده
معماری سیستمها و شبکه
مدیریت شبکه

معرفی گرایش Server Administrator از مدرک MCITP
متخصصینServer Administrator افرادی هستند که با مباحث مدیریتی شبکه های دامین و تنظیمات پیشرفه تر دیتابیس Active Directory ایجاد BDC مختص به Backup Domain Controller، ایجاد ساختار Child & Parent، ایجاد Forest ها و در کل توسعه شبکه های مبتنی بر دامین، مباحث مربوط به سرویس های زیر ساختی شبکه از جمله DNS, DHCP, Routing, WSUS, WDS, IIS, Cluster و مدیریت پیشرفته Server 2008R2 آشنا می شوند،گرایش Server Administrator، شامل 3 دوره می باشد، در شکل زیر اسامی این دوره ها را مشاهده می نمایید، بعد از به اتمام رساندن مطالعه دوره های (70-640)، (70-642) ،(70-646) می توانید در آزمون های بین المللی مربوطه شرکت کرده و مدرکی به نام Server Administartor مختص به MCITP را دریافت نمایید. 
 

شرح زمینه شغلی کارشناس حرفه ای شبکه
کارشناس حرفه ای مدیریت شبکه فردی است که بعد از گذراندن دوره مدیریت شبکه، آزمون های بین المللی گرایش Enterprise Administrator را برای مبدل شدن به کارشناس حرفه ای شبکه، مطالعه کرده و دانش کاملی از دوره تخصصی MCITP کسب می کند و در ادامه با کارکرد تخصصی فایروال های نرم افزاری و Email server قدرتمند مایکروسافت آشنا می شود، ISA و TMG به عنوان فایروال های نرم افزاری شرکت مایکروسافت محسوب می شوند و نرم افزار Exchange Server نیز یکی از کاربردی ترین Email Server های مایکروسافت با ضریب امنیتی مناسبی است که مدارک و آزمون های تخصصی مختص به خود را دارا می باشد. 

پیش نیاز فراگیری و پیکربندی نرم افزارهای تخصصی TMG و Exchange تسلط کامل به مباحث و مفاهیم دوره MCITP است و از آنجایی که ایمن سازی سرورهایی که نرم افزارهای TMG و Exchange روی آن ها فعال هستند یکی از نکات حیاتی و مهم محسوب می شود ضرورت این امر را می رساند که مدیران حرفه ایی شبکه یک دیدگاه امنیتی برای نگه داری و محافظت از بستر چنین نرم افزارهایی را داشته باشند تا با ایجاد تدابیر امنیتی بتوانند میزان نفوذ هکرها و دسترسی و ورود آن ها را به شبکه کاهش دهند، یک کارشناس مدیریت شبکه برای اینکه تبدیل به یک کارشناس حرفه ایی شبکه گردد می بایست مباحث زیر را نیز بگذراند: 


MCITP Enterprise 


2010 Forefront Threat Management Gateway - TMG 

Exchange Server 2010 

CompTIA 
+Server 
+Security 

CCNA آشنایی با موقعیت شغلی کارشناس امنیت
بعد از گذراندن دوره پشتیبانی شبکه و آشنایی با مباحث مربوطه می تواند وارد مقوله امنیت شبکه شوید که در این خصوص به توضیح مختصری از گرایش امنیت می پردازیم، با توجه به اهمیت حفظ محرمانگی اطلاعات شرکتها و سازمانها، و تهدیداتی که موقعیت و چرخه فعالیت افراد و سازمانها را تحت الشعاع قرار می دهد، لزوم آشنایی با مباحث امنیتی و آموزش های مقدماتی و پیشرفته به تمامی افراد در سطوح مختلف مانند کاربران عادی و حرفه ای تا مدیران شبکه و به ویژه تربیت کارشناسان امنیتی در این خصوص، مشخص می شود. 

تخصص امنیت نیز مانند سایر تخصص های شبکه، سطح گسترده ای از آموزشها و مدارک را به خود اختصاص داده است. که افراد میتوانند بنا بر زمینه علاقه مندی خود و یا بر حسب نیاز موقعیت شغلی، یکی از زیر شاخه های مباحث امنیتی را آموزش ببینند و به عنوان یک متخصص و کارشناس امنیتی در سازمانها مشغول به کار شوند، از جمله زیر شاخه های علم امنیت می توان به : 

کارشناس امنیت شبکه
کارشناس امنیت اطلاعات
کارشناس جرائم رایانه ای
کارشناس امنیت نرم افزار
و کارشناس بازرسی امنیتی

اشاره کرد که هریک از آنها نیازمند گذراندان دوره های تخصصی مختص به خود است که در پورتال آزمونهای بین المللی به معرفی دوره های مرتبط با این تخصصها خواهیم پرداخت، مباحث پایه و پیش نیاز تخصصهای امنیت به شرح زیر است: 
1
2
CompTIA = +Security
EC-Council = CEH-   Cetified Ethical Hacker = CHFI-  Computer Hacking Forensic Investigator