تبلیغات
من منتظرم... - کاردستی ها

من منتظرم...

ویترای (نقاشی روی شیشه)


 سطح کار
شیشه، طلق، پلکسیگلاس، پلی استر، فلز و غیره…..
شیشه یکی از مناسب ترین متریال ها برای نقاشی است چراکه تنوع رنگی را به بهترین شکل به نمایش می گذارد. 
 میتواند شیشه های مربا و لیوان و ... باشد یا یک شیشه تخت.


رنگ :
رنگ های ویترا به سه صورت شفاف ، مات (گچی) ، اکرلیکی هستند. 
  • رنگ های شفاف را میتوان مستقیم مصرف کرد و یا با حلال مخصوص مخلوط کرد تا یک رنگ روشن تر از همان رنگ داشته باشیم . همچنین میتوان رنگ ها را مخلوط کرد و رنگ جدیدی درست کرد.  **مارک LB  یا pebeo
  • رنگ های گچی ، حتما ابتدا باید با رنگ سفید کاملا مخلوط شوند و 5 دقیقه به آن زمان داد تا حباب ها از بین برود و بعد استفاده شود.
  • رنگ های اکرلیک رو باید با چسب شیشه مخلوط کرد و با ابر روی شیشه ضربه ای زد. رنگهای اکرلیک به سادگی به وسیله ناخن پاک می شوند . بعد در آخر وقتی تمام رنگها خشک شد یک دست رنگ یکدست هم به پشت کار زده و می گذاریم خشک شود .  تا پشت کار از خراشیدگی حفظ بشه .
 رنگ های ویترا به 2 نوع کلی نیز  دسته بندی میشوند :  
گروه اول رنگ های محلول در آب هستند. این رنگ ها نیازی به حرارت دیدن در کوره ندارند. این رنگ ها به ویژه برای نقاشی بر روی وسایلی مانند آینه که نیاز به شست وشو ندارند، مناسب تر هستند. 
گروه دوم رنگ های محلول در تینر هستند که اغلب شفاف بوده ومی توان ظروف رنگ آمیزی شده با آنها را با دقت و احتیاط شست.

ویژگی رنگ ویترای در این است که خاصیت منیر بودن شیشه را حفظ می کند یعنی عبور نور از شیشه را مختل نمی کند و شما به آسانی می توانید طرف دیگر شیشه را ببینید.

رنگ های پایه تینر بهترین نوع رنگ برای رنگ آمیزی است چون نیاز به حرارت ندارند ولی رنگ های محلول در آب بعد از استفاده نیاز به حرارت دارند تا از روی شیشه پاک نشوند.

نکته: رنگ ویترای حلال تینر و دورگیر مخصوص شیشه قابل شست‌وشو می‌باشند و نیازی به استفاده از مواد ثابت‌کننده ندارند.


خمیرهای برجسته دورگیری ویترای (Cerne Relief)
این خمیرها به صورت تیوب می باشد و به طور مستقیم از طریق دهانه نازک آنها قابل استفاده هستند. 
برای ایجاد سطوح رنگی مجزا با استفاده از خمیرهای دورگیری، طرح را ابتدا باید با این خمیرها دورگیری کرده و سپس سطوح ایجاد شده را رنگ کرد.
علاوه بر رنگ ، از خمیر ویترای نیز می توان برای ایجاد طرح های خطی برجسته و یا خطوط مرزی طرح های رنگی استفاده کرد.  همچنین ازلاینر اکلیلی برای رنگ آمیزی قسمت هایی از طرح استفاده کنید. 
می توانید این خمیر را با پودر مل و چسب چوب نیز تهیه کنید و آن را با قیف هایی که از سلفون درست می کنید، مورد استفاده قرار دهید.

نکته: اگر از طیف رنگی قرمز استفاده می‌کنید از لاینر طلائی برای رنگ‌آمیزی استفاده نمائید. اگر از رنگ سرمه‌ای و زرد استفاده کرده‌اید از لاینر نقره‌ای و مسی کمک بگیرید.

*** مارک pebeo یا  touch


 حلال رقیق کننده
تینر بدون بو (Odurless Mineral Spirit) این حلال بدون بو جهت رقیق کردن رنگ های ویترای و سرامیک و تمیز کردن قلم موها و سایر لوازم به کار می رود.  نسبت رنگ به رقیق کننده باید ۲ به ۱ باشد .
 

قلم مو :
قلم موهایی با موی مصنوعی و یا ترکیبی از طبیعی و مصنوعی و کاملا انعطاف پذیر برای این کار مناسب می باشد. البته نوع قلم مو بستگی مستقیم با سطح مورد نظر شما دارد، جهت رنگ کردن سطوح بزرگ تر می توانید از قلم موهای ابری در سایز های متفاوت و برای سطوح کوچک تر از قلم موهایی با اشکال متفاوت (متناسب با اندازه و طرح مورد نظر )استفاده کنید.
 حتماً از قلم‌موی سرگرد استفاده کنید تا رنگ از دورگیر خارج نشود، اگر قلم سرگرد در دسترس ندارید، می‌توانید قلم‌های سرتخت را به شکل هشت «۸» برش دهید تا سر قلم گرد شود.
0 و 3 و 5  را حتما داشته باشید.


پالت
از پالت برای ترکیب رنگ ها یا رقیق کردن آنها استفاده می کنیم .


اسپری فیکساتور 
برای ثابت کردن کار روی شیشه از اسپری فیکس کننده طرح روی شیشه استفاده میکنیم که به دو صورت مات و براق وجود دارد.

روش کار:

مرحله اول (آماده سازی)

ابتدا سطح مورد نظر  را جهت از بین بردن هر گونه چربی و گردو خاک با کمی آب و صابون پاک کنید وسپس کاملا خشک کنید.(اگر برچسب روی شیشه به راحتی جدا نمی شود، آن را با آب داغ خیس کنید و پس از برداشتن کاغذ برای پاک کردن باقی مانده اثر چسب از روی شیشه از یک پنبه آغشته به آستون یا تینراستفاده کنید.)
برای انتقال طرح بر روی شیشه می توانید به آسانی آن را زیر شیشه قرار دهید و با چند قطعه چسب در جای خود ثابت کنید. اگر ظرف شما فرمی مانند یک بطری دارد و نمی توانید طرح را در داخل آن بچسبانید، کافی است آن را لوله کرده و در بطری قرار دهید. سپس داخل بطری را با لپه، عدس و یا موادی از این قبیل پر کنید تا طرحی بی حرکت و چسبیده به شیشه باقی بماند.
ابتدا با ماژیک CD به رنگ زرد یا نارنجی طرح را روی شیشه منتقل کنید . برای آینه ها با استفاده از کاربن طرح را به روی آینه منتقل میکنیم.
سپس با استفاده از خمیرهای دورگیری(Cerne Relief) طرح را روی شیشه پیاده کنید .
قبل از شروع کار ، رنگ اضافی که از تیوب خارج شده است را باید پاک کرد و هنگام استفاده آن را به مانند مداد در دست گرفت وفشاری یکنواخت بر آن وارد کرد.
 توجه کنید زاویه قرارگیری سر دورگیر با سطح شیشه به شکل زاویه دار باشد و کمی با شیشه فاصله بگیرد، در این صورت عمل دورگیری را با لرزش کمتری انجام خواهید داد.
 مطمئن شوید که خط دور هر قسمت به طور کامل بسته شود تا از خروج رنگ ها از سطوح و ترکیب آن ها با یکدیگر خوددداری شود.(دقت داشته باشید خطوط شما باید صاف و بدون خط خوردگی باشد.)اگر قسمت‌هائی از طرح‌ را نتوانستید زیبا دورگیری نمائید، بعد از خشک شدن دورگیر به‌وسیله‌ی کاتر یا چاقو یا تیغ قسمت‌های مورد نظر را جدا کرده و دوباره دورگیری نمایید.

 اجازه دهید خطوطی که کشیده اید خشک شود . در غیر این صورت طرح یا پاک شده یا با رنگ های شما ترکیب می شود . 


مرحله دوم (رنگ آمیزی)

 بعد از گذشتن ۳۰دقیقه که خمیرهای برجسته دورگیری خشک شد می توانید رنگ آمیزی با رنگ های ویترای را آغاز کنید.
پس از خشک شدن کامل خطوط ، رنگهای طرح را روی پالت ریخته خیلی کم تیتر اضافه کرده و مخلوط می کنیم و شروع به رنگ آمیزی فضای خالی بین خطوط میکنید . (با مخلوط کردن رنگ ها رنگ جدید بسازین)
با استفاده از قلم موی سرگرد رنگ مورد نظر را به صورت قطره ای داخل سطح بگذارید و رنگ را به صورت یکنواخت پخش کنید (قلم مو را به صورت عمود بر شیشه در دستتان نگه دارید). 
پس از انتخاب قلم مو ، آن را داخل بطری رنگ فرو ببرید به گونه ای که کاملا آغشته به رنگ شود.
توجه کنید که میزان رنگ برداشته شده در حد متوسط باشد، زیرا در صورت زیاد بودن، رنگ روی سطح جاری می شود و در صورت کم بودن راه قلم مو روی آن باقی خواهد ماند.
سپس با حرکت دستتان سطح را به طور پیوسته و منظم رنگ کنید. قلم مو را روی سطح نکشید که مسیر قلم مو دیده شود بلکه با ضربه ، سطح را کاملا پر کنید . اگر حباب ایجاد شد حتما ان را با سوزن خالی کنید.
رنگ آمیزی را از وسط کار شروع کنید یا از سمت بالای طرح به پایین شروع به رنگ آمیزی کنید.
به یاد داشته باشید که هرگز بطری را تکان ندهید زیرا باعث تشکیل حباب در رنگ می شود.

برای رنگ کردن طرح ها علاوه بر استفاده از قلم مو از یک قطعه اسفنج نیز می توانید بهره بگیرید. اسفنج را به کمی رنگ آغشته کنید و با ضربات ملایم رنگ را روی شیشه بزنید تا پوشش کافی را ایجاد کند.

 قبل از خشک شدن رنگ ویترای، مقداری اکلیل به رنگ متضاد زمینه روی آن بپاشید تا زیباتر شود.

### زمان مناسب برای خشک شدن رنگ های ویترای ۸ ساعت و خمیرهای دورگیری (Cerne Relif) 30 دقیقه می باشد.
 مکان مناسب جهت خشک شدن کار محیطی است که هوای آن خشک و ترجیحاً دور از گرد و غبار است.###

 برای نقاط رو به نور و برجسته کردن طرح ،  از رنگ های روشن ترمثل زرد استفاده کنید . برای نقاط تیره تر یا سایه ها از قرمز تیره تر که به مقدار کمی از رنگ قهوه ای نیز در آن اضافه کرده اید استفاده کنید تا نما حجم دار شود . 

 در صورتی که هنگام کار اشتباه کردیم چگونه می توان آن را تصحیح کرد؟
تصحیح رنگهای ویترای در صورتی امکان پذیر است که هنوز خیس باشد. در مورد رنگهای ویترای می توان از از یک تکه پارچه کتانی آغشته به تینر بدون بو (از محصولات جانبی ویترای)  جهت تصحیح و برداشتن آنها از روی شیشه استفاده کرد.


مرحله سوم (پختن)

بعد از اینکه مرحله رنگ آمیزی تمام شد، ۸ ساعت به جسم مورد نظر دست نزنید تا رنگ رنگ ها کاملاً خشک شود، در این مرحله بهتر است جسم را در اتاقی که هوای آن خشک و دور از گرد و غبار است قرار دهید.
جسم خود را در فر سرد قرار دهید و دمای فر را روی ۱۶۰ درجه سانتیگراد(۳۲۵ درجه فارنهایت) تنظیم کنید ،از زمانی که دمای فر به درجه مورد نظر رسید اجازه دهید که جسم به مدت ۴۰ دقیقه در فر بماند،سپس در فر را باز کنید و اجازه دهید تا جسم سرد شود به یاد داشته باشیدکه هیچیک از فر های آشپزخانه دمای دقیقی را نشان نمی دهند ، پس جهت دست یافتن به نتیجه دلخواه و برای تنظیم دمای فر حتما از گرماسنج داخل فر (در گروه محصولات جانبی این رنگها ) استفاده کنید.
 
در آخر:
*** برای تزئین انواع ظروف شیشه ای از چسباندن انواع سنگ های زینتی، نگین ها و همچون مهره های شیشه ای تخت نیز بهره می گیرند. به‌وسیله‌ی چسب فولیوباند یا ژل موزائیک یا چسب آکواریوم نگین‌ها را روی ظرف منتقل نمائید.• تکنیک حوضچه چیست؟
این روش مناسب جهت ایجاد نقوش مرمری است. چند قطره از رنگهای ویترای را در ظرف آبی ریخته، سپس کاردک آن را هم بزنید تا فرم دلخواهتان ایجاد شود، سپس شی را در آن قوطه ور کنید، تا الگوی مورد نظر را به خود بگیرد، آن را از ظرف خارج کنید و اجازه دهید تا خشک شود.


کشیدن طرح خالدار(نقطه پاشی) 
1ـ  مطمئن شوید که تمام سطح را یکنواخت رنگ زده اید. هنگامی که رنگ هنوز خیس است، با اسفنج ضربات ملایمی به تمام سطوح رنگ شده بزنید تا حالت ابری پدید آید. این کار را تکرار کنید که حباب های ایجاد شده احتمالی از بین برود.
2ـ زمانی که، رنگ هنوز خیس است ، با رنگ های بنفش، صورتی و یاقوتی آن را نقطه پاشی(خال خال)کنید. سپس با اسفنج، ضربات ملایمی روی خال ها بزنید تا ثابت شوند. 
3ـ برای یک شبانه روز آن را کنار گذاشته و سپس بپزید.